Jak si blog nastavit

27. května 2012 v 14:43 | Denny
Užitečné informace k nastavení blogu

Nezapomeň vždy zadat rozměry všech částí, které na blog použiješ. Částmi je myšleno : Stránka, Menu, Záhlaví, Motto, Drobečková navigace, Zápatí atd. (Rozměry obrázků lze snadno zjistit např. v programu PhotoFiltre. Rozměry se nachází ve spodní liště a jsou zadány v pixelech.)

Co je to URL - URL, nebo-li www adresa. Používá se při vytváření odkazu na nějakou stránku/Blog. URL adresa se vždy zapisuje takto :
http://www.a zbytek adresy.cz (Např. http://www.blogland.cz)

Co je to Pixel - Je to obrazovkový bod. Pixel je podle mně nejvhodnější ze znaků označující velikost. Je snažší sním pracovat, jak z hlediska obrázků (jelikož většina designových programů měří body v pixelech), tak i z hlediska velikosti písma, protože je to stálý znak. Tzn. jakou velikost vidíš ty na svém počítači, takovou velikost uvidí i čtenář na svém počítači (ku poměru velikosti stránky).

Co je to Procento - S procenty je složitější pracovat a vyměřovat. Velikost je určena podle rozměrů stránky, která může být na každém počítači jiná (závisí na rozlišení obrazovky, na nastavení velikosti písma v prohlížeči apod...). Procenta nedoporučuji, jelikož se na tvém počítači může design zobrazovat správně, ale na jiném rozházeně.

Co je to Znak - Má velikost jako velké písmeno M. Ovšem tato velikost je ovlivněna nastavením velikosti písma na prohlížeči čtenáře. Tzn. může způsobit podobné problémy jako procenta.

Co je to kB - každý program, nebo obrázek zabírá určité místo ve tvém počítači (harddisku) a kB se právě používá k vyjádření této velikosti. Základními jednotkami velikosti jsou MB, dále kB (1000kB je 1 MB) a nejmenší jednotkou je bit, značící se b (1000 000b je 1 MB). Velikost např. obrázku zjistíš tak, že na něj klikneš (ve Windows) pravým tlačítkem myši a zvolíš poslední položku "všeobecné (properties)".

Vždy používej jen jeden znak. Jinač řečeno, nepoužívej na jednu část procenta, na další část pixely atd...

Menu se na blogu nezobrazí, dokud nenastavíš "Položky menu". Taky je dobré si při nastavování designu napsat nějaký (alespoň nesmyslný) článek, aby jsi se mohl/a ihned podívat, zda-li je vše podle tvých představ.

Chceš-li, aby byl obrázek přes celé pozadí, zadej u položky "opakování:" opakovat. Chceš-li, aby se opakoval pouze na šířku stránky, zadejte opakovat horizontálně. Pokud chceš, aby se opakoval pouze na výšku stránky, zadej opakovat vertikálně.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.